Interviurile AY

“Bir Asya ve Avrupa ülkesi olarak Türkiye’nin Romanya’da hem Asya, hem Avrupa Kültürünü tanıtan, her türlü festival ve etkinlikte yer almak istiyoruz.”

14 Kasım 2011 tarihinde Yunus Emre Estitüsü Bükreş şubesinin kapılarını açıyordu. Geçen zaman içerisinde, merkez Türk kültürü ve medeniyetine açılan bir kapı ve Romanya-Türkiye arasındaki ikilli ilişkilerin gelişmesine yardımcı olan bir köprü rölü üstlenmiştir.

Aylin Asan: Yaklaşık 8 senedir faaliyet hayatında Bükreş Yunus Emre Enstitüsü’nun başardıkları nelerdir? Yapmayı planladığınız ve şimdiye kadar yapmadığınız herhangi bir şey var mı?
Melda İrem Mantı: Öncelikle size geldiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi ağırlamak büyük bir keyif. Yapmaya planladığımız, yapamadığımız her hangi bir şey olmadı ama hayal ettimiz çok şey var. Bir Asya ve Avrupa ülkesi olarak Türkiye’nin Romanya’da hem Asya, hem Avrupa Kültürünü tanıtan, her türlü festival ve etkinlikte yer almak istiyoruz.

Aylin Asan: Bu dönemde hangi kurslar var? Kurslarda kaç kursiyeriniz var?
Melda İrem Mantı: 2019 güz döneminde A1’den ileri seviye ve her iki grupların ne kadar her seviye’de öğrencimiz var, çocuklar grubumuz var ve her dönem olduğu gibi 100-150 arasında öğrencimiz var. Her zaman büyük ilgi ile karşılanıyor türkçe dersleri. Biz mutluyuz bu ilgiden, umarım da kursiyerimiz de bizden memnundurlar.

Aylin Asan:Projelerinizi hayata geçirmek için hangi kurumlarla işbirliği yapıyorsunuz?
Melda İrem Mantı: Bildiğiniz üzere T.C. Bükreş Büyükelçiliği en büyük destekçimiz onların yanı sıra diğer türk kurumlarımız TİKA, MAARİF Vakfı, Türk Hava Yolları gibi onların çok desteğine alıyoruz. Ayrıca, Türk İş Adamların Derneği bize büyük destek veriyor. Bir de buradaki diğer kültür merkezleri, mesela EUNİC ile işbirliği içerisindeiyiz, belediyeler ve diğer devlet kurumları.