Cultură

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa Yıldız : ” Romanya’nın Güzel İnsanları, Merhaba..! ”

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa Yıldız’dan coronavirüs mesajı:
”Romanya’nın Güzel İnsanları, Merhaba..!
Maalesef küresel çapta salgına dönüşen “Covid-19”la mücadele kapsamında Romanya’da hem OHAL hem de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yaklaşık 2 haftadır herkes evine kapandı. Belki kendi içine kapanan insanlar da vardır ama bu süreç tam da insanın kendi dünyasını anlama ve anlamlandırma sürecidir. Bu geçen zaman içerisinde evde kalmak, hayattan kopmak değildir. Bu sadece Romanya devletinin almış olduğu kararlar değil bütün dünyada şiddetle uyulması gereken kurallardır. Siz de lütfen evde kalın! Bir öğretmen olarak da tavsiyem bu süreyi okuyarak, yazarak, düşünerek, ailenizle beraber üreterek geçirin.
Bükreş Yunus Emre Enstitüsü olarak koronavirüs ile mücadelede hijyen kurallarıyla gardımızı aldık. T.C. Büyükelçiliğimiz ile istişarelerimiz sürekli devam etmekte ve gelişmeleri de büyük bir ciddiyetle takip etmekteyiz. Maalesef bu süreçte kurslarımıza ara verdik tabii bu her birisi Türkiye’ye ve Türkçeye gönül vermiş değerli öğrencilerimiz ve onların sağlığı içindi. Kıymetli öğrencilerimiz, sizleri çok özledik. Bu özlemimizi bir nebze azaltmak için devam etmekte olan ama mecburen ara verdiğimiz Türkçe kurslarımıza bir hafta içerisinde internet üzerinden başlayıp sınıfta buluşuna kadar devam edeceğiz.

Sadece Türkçe kurslarımızla beraber olmayacağız. Türkçe Yaz Okullarına katılan öğrencilerimiz de kendi anılarını videoya çekecekler, biz de onları Enstitümüzün sosyal medya hesaplarında paylaşacağız. Bunların yanında Türk ve Rumen mutfağının ortak lezzetlerini de video ile tanıtacağız. Tabii bunu yine Enstitümüzde Türkçe öğrenen öğrencilerimizle yapacağız. Evde kalacağız ama zamanımızı da boş geçirmeyeceğiz.
Enstitümüzde Türkçe öğrenen öğrencilerimize bir çağrım da var. Öğrendiğiniz Türkçeyi evde, annenize, babanıza varsa kardeşlerinize de öğretin ve arkadaşlarınıza tavsiye edin. Bunun için online Türkçe kurslarımızdan ve www.turkce.org.tr adresindeki Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğrenim Portalından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Onlarla Türkçe oyunlar da oynayın. Unutmayın oyun insanoğlunun ilk ilacıdır. Bunun için yine Enstitümüzün Türkçe Öğretim Portalını kullanabilirsiniz.
Bu günler geçecek ve her şeyin kıymetini daha iyi bildiğimiz günlere kavuşacağız. Sağlıklı ve güzel günlerde buluşmak için şimdi evimizde kalalım.
Bir de unutmadan, gelecek olan o sağlıklı günlerde ilk günün sıcak sohbeti sizden; çayları bizden… ”