Interviurile AY

T.C. Bükreş Büyükelçi E.S. Füsün Aramaz : ”Stratejik ortaklar olarak da ilişkilerimizi her alanda da geliştirmeyi hedefliyoruz”

T.C. Bükreş Büyükelçi, E.S. Füsün Aramaz dergimizin facebook sayfasında yayınlayan AY DİALOG programının ilk konuğu olarak röportaj verdi :

Aylin Asan: -Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçiliği görevinize başladığınızdan bu yana bir buçuk yıldan fazla bir süre geçti diyebiliriz, bu süre zarfında hem Büyükelçilik hem de himayesindeki kurumlar birçok sayıda faaliyet gerçekleştirdi. Diplomatik göreviniz 2020’nin başından bugüne kadar yaptığı çalışmalardan bahseder misiniz?

Ekselansları Füsün Aramaz : 2019 Ocak ayında Büyükelçi olarak Bükreş’te göreve başladım, ilk dönem özellikle Rumen muhataplarımızla her kurumdan tanışmak ve son derece iyi düzeyde olan ikilli ilişkilerimizi ilerletmek için temaslarımızı sürdürmekle geçti.
2019 yılı aynı zamanda Romanya’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı dönemiydi bu nedenle Rumenlerin Türkiye ile AB arasında dialoğu sağalamak amacına yönelik olarak çok sayıda bizi toplantıya davet etmesi çerçevesinde her seviyede çok sayıda heyet ziyareti gerçekleşti üst düzey temaslar dahil, Cumhurbaşkanı Yardımcımızın, Bakanlarımızın temaslarını sayabilirim yine parlamenter heyetlerimizin temasları oldu. Her kurumdan burdaki toplantılara iştirak vesilesiyile çok sayıda heyetimiz oldu.
Aynı zamanda kültürel diplomasi alanında da faaliyetler yürütmeye çalıştık 2019 yılından itibaren burada Büyükelçiliğimize bağalı kurumlarımızla TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü başta olmak üzere çeşitli faaliyetler düzenledik eğitim alanında, sağlık alanında , sosyal sorumluluk alanında, Türkiye’nin tanıtımı alanında – Türkiye Haftaları, Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşu Yıldönümü vesilesiyle ekim ayında düzenlediğimiz Türk Haftası gibi. Dolayısıyla 2019’un oldukça yoğun geçtiğini söyleyebilirim.
2020’de ise maalesef küresel salgın koşulları nedeniyle temaslar azaldı ve bizim bu salgın koşularında özellikle Romanya’da geçici olarak bulunan vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın, Erasmus öğrencilerimizin sağlık durumları ile ilgilenmek, onların ve ailelerinin Türkiye ile Romanya arasında sınırların kapalı olduğu bir dönemde zorunlu olan bazı seyahatlerin gerçekleştirilmesi konusunda Rumen makamları ile temasları sürdürmek ve ikilli ekonomik ilişkilerinde önemli bir ünsur olan taşımacılık konusunda, ulaştırma sektörünün kesintisiz faaliyeti devamı için gerekli tedbirleri almak gibi çalışmalarımız oldu, COVID süreci boyunca tüm Rumen kurumlarının gösterdikleri işbirliği ve dayanışma için ayrıca burdan teşekkür etmek istiyorum.

Aylin Asan : – Yakın zamanda Adalet Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı’nda çalışma toplantılarınız oldu. Romanya ile Türkiye arasındaki ortaklığı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye ile Romanya arasında ortak tarihten gelen güçlü bağlar var, bugün de stratejik ortaklar olarak her alanda işbirliği ilerletme yönünde ortak bir irade mevcut. 2011’de stratejik ortaklık seviyesine yükseldi ilişkiler. 1989 Devrimi’nden itibaren Romanya ile ilişkilerin her alanında hızla ilerlediğini söyleyebiliriz.

Ekselansları Füsün Aramaz : Romanya’nın NATO üyeliğine de yine Türkiye güçlü bir destek vermişti ve 2004’ten itibaren müttefikler olarak NATO’da yakın işbirliği yapıyoruz.
Stratejik ortaklar olarak da ilişkilerimizi her alanda da geliştirmeyi hedefliyoruz, bu çeşitli üst düzey ziyaretlerle, temasların sürdürülmesi ile bu konuda adımlar atılıyor.
Ekonomi alanında da yine 1990’dan itibaren Romanya’ya gelip burada bugün çok güçlü hale gelen bir iş camiyamız var, gurur duyduğumuz. Onların hem burada istihdam yaratarak hem sermaye yatırarak Türkiye- Romanya arasında ticarete katkıda bulunarak, ekonomik anlamda ilişkilerimize katkılarını gururla destekliyoruz bizde ve bu ilişkilerin daha da ilerletilmesi için onların çabalarına güveniyoruz.
Eğitim önemli bir boyut ikilli ilişkilerde, Mecidiye’de ortak bir Mustafa Kemal Atatürk Ulusal Koleji, soydaş toplum için hem Türkçe öğretmeni hem din adamı yetiştirilmesi işlemini görüyor. Tabi, Türkiye ile Romanya ilişkilerinin çok önemli bir unsuru burda asılardır yerleşik olan Türk Tatar soydaş toplumu, biz soydaşlarımızı Türkiye ve Romanya arasındaki güçlü ilişkileri daha da yakınlaştıran dostluk köprüleri olarak görüyoruz ve onların burada Rumen toplumuna en iyi şekilde entegre olarak, başarılı bireyler olarak toplumda yerlerini almaları bizim için yine gurur vesilesi.

Aylin Asan: – Türkiye, koronavirüs salgını bağlamında turistlere sınırlarını açan ilk ülke oldu ve COVID SAFELY (GÜVENLİ TURİZM) konseptini tanıtıyor. Türkiye’yi tatil yeri olarak seçen Rumen turistler nelere dikkat etmelidir?

Ekselansları Füsün Aramaz : Gerçekten de memnuniyet duyuyoruz. Romanya yakın bir zaman içinde Türkiye’ye kapılarını açarak aynı zamanda THY da tekrar başlamasıyla Rumen turistlerin de tekrar ülkemize gidişi için gerekli imkanı sağalamış oldu. COVID bağlamında Türkiye’de önemli tedbirler alındı. Bunlardan birincisi hastalık bulaşmasına önleyici tedbirler, özellikle tatil yörelerinde, tüm otelerde, ulaştırma ağı dahil olmak üzere virüsün bulaşmasına önleyici tedbirler sıkı bir şekilde uygulanıyor turizm mevsimin başından beri. Ben de Türkiye’ye birkaç hafta giderek tatil yapma imkanı buldum, dolayısıyla yerinde de gözlemledim tesislerimizde, bu hastalığın bulaşmasına önleyici tedbirler en iyi şekilde alınmaya çalışılıyor ve bu konuda da COVID SERTİFİKASI veriliyor turizm işletmelerine. Bu koşulların yeterli olmadığını biliyoruz. Onun için gelen tüm turistlerin de gerekli önlemlere özen göstermeleri bekleniyor. Aynı zamanda, tüm önlemlere rağmen bu hastalığın turistlerin arasında da görülebileceği düşüncesinin hareketliği tatil yerleri dahil olmak üzere sağlık atyapısını güçlendirmesi hastanelerimizin güçlendirmesi için gerekli tedbirler alınıyor Türkiye’de bu bakımdan şanslıyız, hem çok kuvetli bir sağlık alt yapımız var hem de son derece başarılı ve özveriyile çalışan sağlık görevlilerimiz olduğunu bilmek bize güven duygusu veriyor onlar için de tüm sağlık sektöründe çalışanların için de şükran duygularımızı bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum bu zor dönemde.

Aylin Asan: – Bir diplomatın hayatındaki sıradan bir gün nasıl geçer? Diplomatik kariyer yapmak isteyen bir gence önerileriniz nelerdir?

Ekselansları Füsün Aramaz: Bir diplomatın hayatı aslında genelde yoğun geçer çünkü diplomasi sadece ofiste yapılabilecek bir meslek değil, masa başında icra edilmiyor, bahsetiğim gibi ilişkiler çok çeşitli geniş bir yelpaze de ilerletilmesi gerektiği için görev yaptığı ülkede çok sayıda kuruluş, kişi ve toplum temsilcileri ile temas halinde olmak durumunda.
Öncellikle benim tavsiyem gidilecek olan ülkelerin tarihinin öğrenilmesi, dil önemli bir unsur gidilen ülkede dil öğrenmek her zaman diplomatlar için kapıyı açan bir unsurdur ve halkla birebir iletişim sağladığı için gerçekten o kültürü tanımaya yardımcı olur, o ülkenin tarihini, siyasetini, çoğrafiyasını bilmek yine bir diplomat için kazanımlardır.

Aylin Asan : – Romanya’daki Türk toplumuna hangi mesajı göndermek istersiniz?

Ekselansları Füsün Aramaz : Demin de söylediğim gibi biz Romanya’da hem soydaş toplumumuzu hem de iş camiyamızın temsilcilerini, vatandaşlarımızı Türkiye ile Romanya arasındaki dostluk köprüleri olarak görüyoruz , dolayısıyla onların başarılarının devamını diliyorum, başarılı bir şekilde Rumen toplumuna entegre olmuş bireyler olarak hayatını sürdürürken , bir yandan da Türkçemizi, gelenek göreneklerimizi , kültürümüzü, değerlerimizi yaşatmaya ve yeni nesilere aktarmaya devam etmeleri önem taşımaktadır.
Bu çerçevede de Büyükelçilğimiz tüm bağlı kurumlarımızla soydaş ve vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu ve elimizden geldiği ölçüde bu alanlarda faaliyetlerimizi ve çabalarımızı sürdüreceğimizi tekrar vurgulamak istiyorum.
İçinden geçtiğimiz pandemi döneminde maalesef burdaki toplumumuzda da hastalananlar ve soydaşlardan hayatını kaybedenler oldu , tüm vefat eden toplum üyelerine Allah’tan rahmet ve ailelerine baş salığı diliyorum, hastalanlara da acil şifalar diliyorum bu pandemi dönemini bir an önce sağlıkla atlatıması ortak dileğimiz.
Burdaki topluluğumuzun, soydaşlarımızın kendilerine verilen haklardan en iyi şekilde istifade etmeleri için aralarındaki birlik ve beraberlik , dayanışmanın sürmesi gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum. Ayrıca hem soydaşlarımıza müzahir tutumları hem de vatandaşlarımıza Romanya kapılarını açtıkları için tüm römen yetkiliklere bir kez daha teşekürlerimizi iletmek istiyorum.

*******************************************************************************************************