Educație

AA ile YTB iş birliğindeki ‘Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim Programı’ sona erdi

Anadolu Ajansı (AA) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde düzenlenen “Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim Programı” tamamlandı.

İki hafta süren Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim Programı’nda, AA’nın tecrübeli muhabirlerince internet haberciliği, haber yazım teknikleri, sosyal medya uygulamaları, haber ve infografik ilişkisi, görüntü ve fotoğraf çekimi gibi alanlarda eğitimler verildi.

Programın kapanışında konuşan AA Haber Akademisi Müdürü Alptekin Cihangir İşbilir, AA-YTB iş birliği modeli ile çok başarılı eğitim projeleri yapıldığını, Türk Dünyasına yönelik çevrim içi medya eğitim programı ile de AA’nın usta gazetecilerinin dost ve kardeş medya temsilcilerine tecrübelerini aktardığını söyledi.

İşbilir, salgın sonrası süreçte bu eğitimleri geliştirerek sürdüreceklerini belirterek, “İkinci, üçüncü faz eğitimleri de yüz yüze yapmayı ümit ediyoruz. Türk Dünyasıyla her zamankinden daha çok irtibatları kuvvetledirmek, işleyen ve sürdürülebilir ağlar ile iş birliği mekanizmaları kurmak zorundayız.” diye konuştu.

YTB Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus da konuşmasında Türk Dünyası ile Türkiye’nin kuracağı yakın ilişkinin önemine vurgu yaptı.

Turus iki hafta süren eğitim programının gelecekte yapılacak eğitim çalışmaları için öncü olacağını, koronavirüs sonrası süreçte de yeni yüz yüze eğitim programları düzenlemeyi planladıklarını vurguladı.

Romanya’dan Ghiulşen İsmail İusuf – Köstence Devlet Radyosu, Aylin Asan-AY MEDİA ve Gazete Balkan Editörü ve sosyal medya sorumlusu Serpil Yılmaz katıldı.