Cultură

Valsler ve Peşrevler: Doğu ve Batı Arasında Müzikal Buluşmalar

“Valsler ve Peşrevler: Doğu ve Batı Arasında Müzikal Buluşmalar” başlıklı konserimizi dün Romanya Ulusal Operasında perşembe günü 8 Temmuz tarihinde düzenlenmiş.

Konserde Anton Pann Ensemble ve Stretto String Quartet tarafından, Türkiye-Avrupa kültürel ilişkilerine ve Romenlerin bu ilişkilerde oynadığı kolaylaştırıcı role vurgu yapan çok ilginç ve birbirinden güzel parçalar icra edildi.


Avrupa kökenli müzisyenlerin bestelediği peşrevler, başta padişahlar olmak üzere Osmanlı sultanları tarafından bestelenmiş olan klasik batı müziği eserleriyle bir arada, iki kültürün aslında ne kadar iç içe geçmiş olduğunu gösteriyor.

Büyükelçi Füsun Aramaz misafirlere hitabında “Türkiye’nin Avrupa kültür alanının bir parçası olmakla kalmayıp, onu zenginleştiren ve farklılaştıran bir niteliği olduğu” mesajını verdi.

************************************
Concertul „Valsuri și peșrevuri: Confluențe muzicale între Orient și Occident” a avut loc joi, 8 İulie la Opera Națională Română.

Ansamblul „Anton Pann” și Cvartetul „Stretto” au interpretat în premieră compoziții muzicale care aduc în prim-plan legăturile culturale dintre Turcia și Europa, dar și rolul important pe care românii l-au avut de-a lungul timpului.

Peșrevurile compuse de muzicieni de origine europeană, împreună cu piese de muzică clasică occidentală compuse de sultani otomani, au arătat cât de împletite sunt de fapt cele două culturi.

Adresându-se oaspeților, doamna ambasador Füsun Aramaz a transmis mesajul că „Turcia nu este doar o parte a spațiului cultural european, ci are și calitatea de o îmbogăți”.